Oya Narin - MARTI GYO
Oya Narin – MARTI GYO

Kısır Döngüden Kurtulmak!

Portre fotoğraf, her şeyden önce sizin nasıl hissettiğinizle ilgilidir. Eğer profesyonel model değilseniz çekim esnasında gergin olmanız doğaldır. Nasıl görüneceğim endişesi fotoğrafa yansır ve fotoğrafınızı beğenmezsiniz. İyi görünmek için kendinizi zorladıkça aslında daha kötü fotoğraflara sebep olursunuz. İnsanların vesikalık fotoğraflarını beğenmemesinin en büyük nedeni de bu kısır döngüdür. Bu yüzden portre fotoğrafçısı, ışık ya da kompozisyondan önce sizi düşünmelidir.

Peki biz ne yapıyoruz?

  • İster bir ekonomi dergisi olsun isterse sosyal medya, her mecranın kendi dili vardır. Bu dili sizinle birlikte oluşturuyoruz.
  • Kamera karşısına geçmek yeterince stresli değilmiş gibi “gülümseyin” diyerek sizi daha fazla strese sokmuyoruz. Gülümsemeniz için sebep veriyoruz. 🙂
  • Zaman en kıymetli hazinedir. Bu bilinçle hareket ediyor gerekenden bir dakika bile fazla zamanınızı almıyoruz. (Tabi çekim eğlenceli olacağı için uzatmak isterseniz o ayrı!)
  • Fotoğraf çekimi için şehrin diğer ucuna gelmenizi istemiyoruz. Fotoğraf için en uygun mekan, kendinizi en rahat hissetiğiniz yerdir.
  • Çekim için en uygun teknolojiyi kullanıyor ama gereksiz ekipmanla gözünüzü boyamaya çalışmıyoruz.